Littelfuse Q4004D3RP
Q4004D3RP picture photo
Mfg. Part Number
Q4004D3RP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO252
Datasheet Download
Q4004D3RP.pdf
Availability of Q4004D3RP
QUANTITY
Q4004D3RP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q4004D3RP
Internal Part NumberEIS-Q4004D3RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)46A, 55A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q4004D3RP
Related LinksQ400, Q4004D3RP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q4004D3RP Details Description
Related parts for Q4004D3RP
BOX STEEL GRAY 9"L X 6"W datasheet.pdf
RES SMD 36.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BATTERY PK S-HD 7.5V C SIZE ZINC datasheet.pdf
VARISTOR 73V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
R/A GUIDE PIN HDR ASSY. datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BLZP 5.08/20/180F SN OR BX datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
GDT 230V 5KA SMD FAIL SHORT datasheet.pdf