Littelfuse Q4008L4TP
Q4008L4TP picture photo
Mfg. Part Number
Q4008L4TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 400V 8A TO220
Datasheet Download
Q4008L4TP.pdf
Availability of Q4008L4TP
QUANTITY
Q4008L4TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q4008L4TP
Internal Part NumberEIS-Q4008L4TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q4008L4TP
Related LinksQ400, Q4008L4TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q4008L4TP Details Description
Related parts for Q4008L4TP
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A DPAK datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 2WIRE I2C 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 1A 24VDC datasheet.pdf
SMA MALE PCB 4 POST VERT datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS IN-LINE SKT datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 8POS 1.00MM R/A datasheet.pdf