Littelfuse Q4008LH4
Q4008LH4 picture photo
Mfg. Part Number
Q4008LH4
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 400V 8A TO220
Datasheet Download
Q4008LH4.pdf
Availability of Q4008LH4
QUANTITY
Q4008LH4 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q4008LH4
Internal Part NumberEIS-Q4008LH4
Series-
PackagingBulk
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q4008LH4
Related LinksQ400, Q4008LH4 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q4008LH4 Details Description
Related parts for Q4008LH4
IC TRPL SPLY MONITOR 2.5V 8-SOIC datasheet.pdf
FILTER OUTPUT PWN 150A datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMA datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 ESD 8NSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 150MW 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
MOD EPSON DISPLAY CONTROL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf