Littelfuse Q4008NH4TP
Q4008NH4TP picture photo
Mfg. Part Number
Q4008NH4TP
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 400V 8A TO263
Datasheet Download
Q4008NH4TP.pdf
Availability of Q4008NH4TP
QUANTITY
Q4008NH4TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q4008NH4TP
Internal Part NumberEIS-Q4008NH4TP
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q4008NH4TP
Related LinksQ4008, Q4008NH4TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q4008NH4TP Details Description
Related parts for Q4008NH4TP
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
IC ADC 14BIT DUAL 2CHAN 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 100V 495A SP6 datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 8POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 18W datasheet.pdf