Littelfuse Q4008VH4TP
Q4008VH4TP picture photo
Mfg. Part Number
Q4008VH4TP
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 400V 8A TO251
Datasheet Download
Q4008VH4TP.pdf
Availability of Q4008VH4TP
QUANTITY
Q4008VH4TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q4008VH4TP
Internal Part NumberEIS-Q4008VH4TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageTO-251 (V-Pak/I-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q4008VH4TP
Related LinksQ4008, Q4008VH4TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q4008VH4TP Details Description
Related parts for Q4008VH4TP
CONN MMCX JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPDT .1A datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BATTERY PACK 8.4V 500MAH NIMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 76 TYPED 40POS datasheet.pdf
RES 0.176 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
3750T-6 SCOTCH COMM GRD PCKG datasheet.pdf
FIXED IND 9.1NH 300MA 300 MOHM datasheet.pdf