Littelfuse Q4010N4RP
Q4010N4RP picture photo
Mfg. Part Number
Q4010N4RP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 400V 10A TO263
Datasheet Download
Q4010N4RP.pdf
Availability of Q4010N4RP
QUANTITY
Q4010N4RP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q4010N4RP
Internal Part NumberEIS-Q4010N4RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeStandard
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q4010N4RP
Related LinksQ401, Q4010N4RP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q4010N4RP Details Description
Related parts for Q4010N4RP
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .050 VERT SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 560PF 5KV R85 DISK datasheet.pdf
RES 89.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 310MA 490 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf