Littelfuse Q4010R5TP
Q4010R5TP picture photo
Mfg. Part Number
Q4010R5TP
Brief Description
TRIAC 400V 10A TO220
Datasheet Download
Q4010R5TP.pdf
Availability of Q4010R5TP
QUANTITY
Q4010R5TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q4010R5TP
Internal Part NumberEIS-Q4010R5TP
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220 Non-Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q4010R5TP
Related LinksQ401, Q4010R5TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q4010R5TP Details Description
Related parts for Q4010R5TP
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1.33W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 22 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A DL NATURAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 40A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CABLE ASSY NECTOR S MALE TO PIGT datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0011UF RADIAL datasheet.pdf