| Internal Part Number | EIS-Q48SK11049NRFA | |
| Featured Product | Power Management Solutions | |
| Standard Package | 270 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | Delphi Q48SK | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 38V | |
| Voltage - Input (Max) | 11V | |
| Voltage - Output 1 | 11V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 49A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 539W | |
| Voltage - Isolation | 2.25kV (2250V) | |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 8-DIP Module | |
| Size / Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.48" H (57.9mm x 36.8mm x 12.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 96.6% | |
| Power (Watts) - Max | 539W | |