Delta Electronics Q48SK12018NRFA
Q48SK12018NRFA picture photo
Mfg. Part Number
Q48SK12018NRFA
Brief Description
MODULE POWER DC/DC 4TH BRICK 12V
Datasheet Download
Q48SK12018NRFA.pdf
Availability of Q48SK12018NRFA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q48SK12018NRFA Order Process
Ship out your order
Specifications of Q48SK12018NRFA
Internal Part NumberEIS-Q48SK12018NRFA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPower Management Solutions
PCN Obsolescence/ EOLE48SD12020NRFA,Q48SK120xxNRFx 26/Jun/2013
Standard Package90
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDelphi Q48SK
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18A
Power (Watts) - Manufacture Series216W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.43" H (57.9mm x 36.8mm x 10.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 117°C
Efficiency95.5%
Power (Watts) - Max216W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q48SK12018NRFA
Related LinksQ48SK12, Q48SK12018NRFA Datasheet, Delta Electronics Distributor
Q48SK12018NRFA Details Description
Related parts for Q48SK12018NRFA
IC PROM SER I-TEMP 36K 8-DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
DIG SW -M02- LNRS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
WASHER FLAT datasheet.pdf
CONN SPADE UNINSUL 10-12AWG #10 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 96MA 4.9 OHM SMD datasheet.pdf