Qualtek Electronics Corp. Q5-2000-6.0-3/16-01-SS200M
Q5-2000-6.0-3/16-01-SS200M picture photo
Mfg. Part Number
Q5-2000-6.0-3/16-01-SS200M
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK 6MM-200M BLACK
Datasheet Download
Q5-2000-6.0-3/16-01-SS200M.pdf
Availability of Q5-2000-6.0-3/16-01-SS200M
QUANTITY
Q5-2000-6.0-3/16-01-SS200M Order Process
Ship out your order
Specifications of Q5-2000-6.0-3/16-01-SS200M
Internal Part NumberEIS-Q5-2000-6.0-3/16-01-SS200M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ5-2000
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio1.5 to 1
Length656.2' (200m)
Inner Diameter - Supplied0.255" (6.5mm)
Inner Diameter - Recovered0.181" (4.6mm)
Recovered Wall Thickness0.043" (1.10mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesAdhesive Lined, Corrosion Resistant, Friction Resistant, Vibration Resistant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Shrink Temperature100°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q5-2000-6.0-3/16-01-SS200M
Q5-2000-6.0-3/16-01-SS200M Details Description
Related parts for Q5-2000-6.0-3/16-01-SS200M
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 4A SOP8 datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 6.89K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 30COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMAJ datasheet.pdf
5 POS TERM BLOCK 5.08MM WITH STR datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 430MA 450 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf