Qualtek Electronics Corp. Q5-4X-5/16-01-SS50M
Q5-4X-5/16-01-SS50M picture photo
Mfg. Part Number
Q5-4X-5/16-01-SS50M
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK 5/16"-50M BLACK
Datasheet Download
Q5-4X-5/16-01-SS50M.pdf
Availability of Q5-4X-5/16-01-SS50M
QUANTITY
Q5-4X-5/16-01-SS50M Order Process
Ship out your order
Specifications of Q5-4X-5/16-01-SS50M
Internal Part NumberEIS-Q5-4X-5/16-01-SS50M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ5-4X
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio4 to 1
Length164.0' (50.0m)
Inner Diameter - Supplied0.315" (8.0mm)
Inner Diameter - Recovered0.080" (2.0mm)
Recovered Wall Thickness0.039" (1.00mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesAdhesive Lined, Fluid Resistant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Shrink Temperature80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q5-4X-5/16-01-SS50M
Related LinksQ5-4X-5/1, Q5-4X-5/16-01-SS50M Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q5-4X-5/16-01-SS50M Details Description
Related parts for Q5-4X-5/16-01-SS50M
RES SMD 75 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL W/AMP 24-CDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS W/SOCKETS datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V CH 0402 datasheet.pdf