Littelfuse Q6004F321
Q6004F321 picture photo
Mfg. Part Number
Q6004F321
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO202
Datasheet Download
Q6004F321.pdf
Availability of Q6004F321
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q6004F321 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q6004F321
Internal Part NumberEIS-Q6004F321
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)46A, 55A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Long Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q6004F321
Related LinksQ600, Q6004F321 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q6004F321 Details Description
Related parts for Q6004F321
RES SMD 46.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN CONT RCPT 26-22AWG PRE-TIN datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
WIRE STOP datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP FILM 0.33 UF 10% 400 VDC RAD datasheet.pdf