Littelfuse Q6006VH4TP
Q6006VH4TP picture photo
Mfg. Part Number
Q6006VH4TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 6A TO251
Datasheet Download
Q6006VH4TP.pdf
Availability of Q6006VH4TP
QUANTITY
Q6006VH4TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q6006VH4TP
Internal Part NumberEIS-Q6006VH4TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)55A, 65A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageTO-251 (V-Pak/I-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q6006VH4TP
Related LinksQ6006, Q6006VH4TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q6006VH4TP Details Description
Related parts for Q6006VH4TP
DIODE ZENER 20V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BATTERY BACKUP ADJ 10TDFN datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 40K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
LED NEUTRAL WHT 4000K 80CRI 4SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 2K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 5.1NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf