Littelfuse Q6008RH4
Q6008RH4 picture photo
Mfg. Part Number
Q6008RH4
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A TO220
Datasheet Download
Q6008RH4.pdf
Availability of Q6008RH4
QUANTITY
Q6008RH4 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q6008RH4
Internal Part NumberEIS-Q6008RH4
Series-
PackagingBulk
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220 Non-Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q6008RH4
Related LinksQ600, Q6008RH4 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q6008RH4 Details Description
Related parts for Q6008RH4
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 70NS 48VFBGA datasheet.pdf
FAN BLOWER 97.2X33MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf