Littelfuse Q6010N4TP
Q6010N4TP picture photo
Mfg. Part Number
Q6010N4TP
Brief Description
TRIAC 600V 10A TO263
Datasheet Download
Q6010N4TP.pdf
Availability of Q6010N4TP
QUANTITY
Q6010N4TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q6010N4TP
Internal Part NumberEIS-Q6010N4TP
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q6010N4TP
Related LinksQ601, Q6010N4TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q6010N4TP Details Description
Related parts for Q6010N4TP
DIN CONN RCPT 50POS 2ROW STR W/W datasheet.pdf
IC DAS 8CH 12BIT T/H LP 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 2-WIRE 28-SSOP datasheet.pdf
IC UP SUPERVISOR HEX 16-TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.78A 120 MOHM datasheet.pdf