Littelfuse Q6012LH5TP
Q6012LH5TP picture photo
Mfg. Part Number
Q6012LH5TP
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 12A TO220
Datasheet Download
Q6012LH5TP.pdf
Availability of Q6012LH5TP
QUANTITY
Q6012LH5TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q6012LH5TP
Internal Part NumberEIS-Q6012LH5TP
Series-
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q6012LH5TP
Related LinksQ6012, Q6012LH5TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q6012LH5TP Details Description
Related parts for Q6012LH5TP
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CARD RACK KIT 5UX19X12 SNAP-IN datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
LCD MOD 8X2 CHAR STN GRN/YLW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 400VAC Y5U RDL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf