Littelfuse Q6015L556
Q6015L556 picture photo
Mfg. Part Number
Q6015L556
Brief Description
TRIAC 600V 15A TO220
Datasheet Download
Q6015L556.pdf
Availability of Q6015L556
QUANTITY
Q6015L556 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q6015L556
Internal Part NumberEIS-Q6015L556
Series-
PackagingBulk
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)15A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)70mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads
Supplier Device PackageTO-220 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q6015L556
Related LinksQ601, Q6015L556 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q6015L556 Details Description
Related parts for Q6015L556
CONN HOUSING 9POS 1.25MM NATURAL datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A TO-92L datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC DRIVER HISIDE QUAD 28-SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR44B/AE50M/AKR44B datasheet.pdf
IC ADC 125MHZ SOT1152-1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 448 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf