Littelfuse Q6015R5TP
Q6015R5TP picture photo
Mfg. Part Number
Q6015R5TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 600V 15A TO220
Datasheet Download
Q6015R5TP.pdf
Availability of Q6015R5TP
QUANTITY
Q6015R5TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q6015R5TP
Internal Part NumberEIS-Q6015R5TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)15A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)70mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220 Non-Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q6015R5TP
Related LinksQ601, Q6015R5TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q6015R5TP Details Description
Related parts for Q6015R5TP
CONN SOCKET 22AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
FILTER POWER LINE 150A 300/520V datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 6GHZ 16MLF datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 410MW SOD123 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf