Littelfuse Q6015R5TP
Q6015R5TP picture photo
Mfg. Part Number
Q6015R5TP
Brief Description
TRIAC 600V 15A TO220
Datasheet Download
Q6015R5TP.pdf
Availability of Q6015R5TP
QUANTITY
Q6015R5TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q6015R5TP
Internal Part NumberEIS-Q6015R5TP
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)15A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)70mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220 Non-Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q6015R5TP
Related LinksQ601, Q6015R5TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q6015R5TP Details Description
Related parts for Q6015R5TP
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1.2A T/R datasheet.pdf
IC DGTL POT 5K 2CH 16QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 4PR 8COL VERT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
1/8 BRICK IBC 36-60VIN 40A EVAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 328.125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
COUPLING ASSY HYDRAULIC datasheet.pdf
VERSAFIT ELEC datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf