Apem Inc. Q6F1BXXB24E
Q6F1BXXB24E picture photo
Mfg. Part Number
Q6F1BXXB24E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 24V 6MM FLUSH BLUE
Datasheet Download
Q6F1BXXB24E.pdf
Availability of Q6F1BXXB24E
QUANTITY
Q6F1BXXB24E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q6F1BXXB24E
Internal Part NumberEIS-Q6F1BXXB24E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.24" (6.10mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 3mm (T-1)
Millicandela Rating8mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q6F1BXXB24E
Related LinksQ6F1B, Q6F1BXXB24E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q6F1BXXB24E Details Description
Related parts for Q6F1BXXB24E
CONN HEADER 42POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY FOR 0638250500 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 23.7 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf