Apem Inc. Q6P1BXXB24E
Q6P1BXXB24E picture photo
Mfg. Part Number
Q6P1BXXB24E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 24V 6MM PROMINENT BLU
Datasheet Download
Q6P1BXXB24E.pdf
Availability of Q6P1BXXB24E
QUANTITY
Q6P1BXXB24E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q6P1BXXB24E
Internal Part NumberEIS-Q6P1BXXB24E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Featured ProductAPEM Introduces Superbright LED Indicators
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.24" (6.10mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3mm (T-1)
Millicandela Rating65mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q6P1BXXB24E
Related LinksQ6P1B, Q6P1BXXB24E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q6P1BXXB24E Details Description
Related parts for Q6P1BXXB24E
IC ADC 12BIT SERIAL LP 8-DIP datasheet.pdf
CAP PTFE 27PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
PLUG 10ROW 500POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1.91M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 5VOUT 3W datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 22PIN STR PCB datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKES datasheet.pdf
BOARD DEMO WIRELESSHART datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf