Apem Inc. Q6R1BXXR12E
Q6R1BXXR12E picture photo
Mfg. Part Number
Q6R1BXXR12E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 12V 6MM RECESSED RED
Datasheet Download
Q6R1BXXR12E.pdf
Availability of Q6R1BXXR12E
QUANTITY
Q6R1BXXR12E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q6R1BXXR12E
Internal Part NumberEIS-Q6R1BXXR12E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Featured ProductAPEM Introduces Superbright LED Indicators
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.24" (6.10mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3mm (T-1)
Millicandela Rating40mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q6R1BXXR12E
Related LinksQ6R1B, Q6R1BXXR12E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q6R1BXXR12E Details Description
Related parts for Q6R1BXXR12E
IC OPAMP DIFF 360MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.1MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 57mA Backlight 28-HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 530 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf