Apem Inc. Q6R1CXXB24E
Q6R1CXXB24E picture photo
Mfg. Part Number
Q6R1CXXB24E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 24V 6MM RECESSED BLU
Datasheet Download
Q6R1CXXB24E.pdf
Availability of Q6R1CXXB24E
QUANTITY
Q6R1CXXB24E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q6R1CXXB24E
Internal Part NumberEIS-Q6R1CXXB24E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.24" (6.10mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3mm (T-1)
Millicandela Rating65mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q6R1CXXB24E
Related LinksQ6R1C, Q6R1CXXB24E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q6R1CXXB24E Details Description
Related parts for Q6R1CXXB24E
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 2GHZ 16MLF datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V HS 8-SOIC datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROG 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 30POS .125 datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR STROBE 8TSSOP datasheet.pdf
IC CONVERTER BUCK 3A ADJ 70LGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS 45DEG 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf