Apem Inc. Q6R1CXXR24
Q6R1CXXR24 picture photo
Mfg. Part Number
Q6R1CXXR24
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 24V 6MM RECESSED RED
Datasheet Download
Q6R1CXXR24.pdf
Availability of Q6R1CXXR24
QUANTITY
Q6R1CXXR24 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q6R1CXXR24
Internal Part NumberEIS-Q6R1CXXR24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.24" (6.10mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3mm (T-1)
Millicandela Rating40mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q6R1CXXR24
Related LinksQ6R1C, Q6R1CXXR24 Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q6R1CXXR24 Details Description
Related parts for Q6R1CXXR24
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC 12-BIT GEN/CHKER 20PLCC datasheet.pdf
RES 4.12M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SGE1510-0-1100A-2000C-2000C datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
Crystal 37.4000MHz 15ppm 12pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf