| Internal Part Number | EIS-Q6R3CXXG12E | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) | |
| Voltage | 12V | |
| Current | 20mA | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.24" (6.10mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 3mm (T-1) | |
| Viewing Angle | 100° | |
| Termination Style | Wire Leads - 7.87" (200.00mm) | |