Littelfuse Q8006RH4TP
Q8006RH4TP picture photo
Mfg. Part Number
Q8006RH4TP
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 6A TO220
Datasheet Download
Q8006RH4TP.pdf
Availability of Q8006RH4TP
QUANTITY
Q8006RH4TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8006RH4TP
Internal Part NumberEIS-Q8006RH4TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220 Non-Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8006RH4TP
Related LinksQ8006, Q8006RH4TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q8006RH4TP Details Description
Related parts for Q8006RH4TP
CONN HEADER .100 SINGL R/A 33POS datasheet.pdf
MODEM V.92 SRL DATA V.34 FAX 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.2GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
RES 100 OHM 15W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 202A D2PAK datasheet.pdf
IC SW W/CTRL SLEW RATE WCSP6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf