Littelfuse Q8006VH4TP
Q8006VH4TP picture photo
Mfg. Part Number
Q8006VH4TP
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 6A TO251
Datasheet Download
Q8006VH4TP.pdf
Availability of Q8006VH4TP
QUANTITY
Q8006VH4TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8006VH4TP
Internal Part NumberEIS-Q8006VH4TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)55A, 65A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageTO-251 (V-Pak/I-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8006VH4TP
Related LinksQ8006, Q8006VH4TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q8006VH4TP Details Description
Related parts for Q8006VH4TP
JUMPER-H2730TR/C2016A/H2730TR12" datasheet.pdf
RELAY SSR SCR 90A 660V PNL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN FML 114POS 6ROW SMD GOLD datasheet.pdf
1MM DDR2 VERT PF /CLRLTCH datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIPOL ARY 406-430MHZ 1 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 66MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf