Littelfuse Q8008DH3
Q8008DH3 picture photo
Mfg. Part Number
Q8008DH3
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A TO252
Datasheet Download
Q8008DH3.pdf
Availability of Q8008DH3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q8008DH3 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8008DH3
Internal Part NumberEIS-Q8008DH3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)55A, 65A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8008DH3
Related LinksQ800, Q8008DH3 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q8008DH3 Details Description
Related parts for Q8008DH3
FUSE CERAMIC 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.7A 120 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
ZQSFP+ STKD 2X3 datasheet.pdf
RES 7.5M OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf