Littelfuse Q8008DH4RP
Q8008DH4RP picture photo
Mfg. Part Number
Q8008DH4RP
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A TO252
Datasheet Download
Q8008DH4RP.pdf
Availability of Q8008DH4RP
QUANTITY
Q8008DH4RP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8008DH4RP
Internal Part NumberEIS-Q8008DH4RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8008DH4RP
Related LinksQ8008, Q8008DH4RP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q8008DH4RP Details Description
Related parts for Q8008DH4RP
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
TRANS NPN 200V 0.05A SOT-23 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 15W D 32HTSSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 8A MPT6 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 25A DO4 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 820MA 260 MOHM datasheet.pdf