Littelfuse Q8008DH4RP
Q8008DH4RP picture photo
Mfg. Part Number
Q8008DH4RP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A TO252
Datasheet Download
Q8008DH4RP.pdf
Availability of Q8008DH4RP
QUANTITY
Q8008DH4RP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8008DH4RP
Internal Part NumberEIS-Q8008DH4RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8008DH4RP
Related LinksQ8008, Q8008DH4RP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q8008DH4RP Details Description
Related parts for Q8008DH4RP
IDC CABLE - MKC30K/MC34G/MPL30K datasheet.pdf
FERRITE ARRAY 300MA 120 OHMS SMT datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
CONN PIN IDC 40POS W/ FLANGE datasheet.pdf
IC SMART CARD INTERFACE 16SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
F6 WOVEN WRAP 1/2 BL 75' datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 350W datasheet.pdf