Littelfuse Q8008L5TP
Q8008L5TP picture photo
Mfg. Part Number
Q8008L5TP
Brief Description
TRIAC 800V 8A TO220
Datasheet Download
Q8008L5TP.pdf
Availability of Q8008L5TP
QUANTITY
Q8008L5TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8008L5TP
Internal Part NumberEIS-Q8008L5TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA