Littelfuse Q8008LH4
Q8008LH4 picture photo
Mfg. Part Number
Q8008LH4
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A TO220
Datasheet Download
Q8008LH4.pdf
Availability of Q8008LH4
QUANTITY
Q8008LH4 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8008LH4
Internal Part NumberEIS-Q8008LH4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8008LH4
Related LinksQ800, Q8008LH4 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q8008LH4 Details Description
Related parts for Q8008LH4
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
RES 1.00 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
SLZF 5.08/13/180FI SN OR BX datasheet.pdf
IC OSC VCXO 707.3527MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 1"X1" BLCK/RD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf