Littelfuse Q8008NH4RP
Q8008NH4RP picture photo
Mfg. Part Number
Q8008NH4RP
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A TO263
Datasheet Download
Q8008NH4RP.pdf
Availability of Q8008NH4RP
QUANTITY
Q8008NH4RP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8008NH4RP
Internal Part NumberEIS-Q8008NH4RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8008NH4RP
Related LinksQ8008, Q8008NH4RP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q8008NH4RP Details Description
Related parts for Q8008NH4RP
IC BUFF/DVR TRI-ST 6BIT 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CH20M12 SIDE ELEMENT 1 LEVEL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10 OLIVE datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 10% 1W 2512 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 34MM datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf