Littelfuse Q8008NH4RP
Q8008NH4RP picture photo
Mfg. Part Number
Q8008NH4RP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A TO263
Datasheet Download
Q8008NH4RP.pdf
Availability of Q8008NH4RP
QUANTITY
Q8008NH4RP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8008NH4RP
Internal Part NumberEIS-Q8008NH4RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8008NH4RP
Related LinksQ8008, Q8008NH4RP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q8008NH4RP Details Description
Related parts for Q8008NH4RP
RES 13.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
TOOL PART CRIMPER ANVIL A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 15W 5% TO220 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 2W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 1.97A 140 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf