Littelfuse Q8010N5TP
Q8010N5TP picture photo
Mfg. Part Number
Q8010N5TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 800V 10A TO263
Datasheet Download
Q8010N5TP.pdf
Availability of Q8010N5TP
QUANTITY
Q8010N5TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8010N5TP
Internal Part NumberEIS-Q8010N5TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8010N5TP
Related LinksQ801, Q8010N5TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q8010N5TP Details Description
Related parts for Q8010N5TP
RES SMD 549 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BATT PACK 2.4V SC 2700MAH NIMH datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS 5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 5.6A D2PAK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 250V 200MA SOD323 datasheet.pdf
CGRID SL PMC WTOW DR 32POS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LAMP INCAND S-8 BAYONET 28V 10PK datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf