Littelfuse Q8010NH5TP
Q8010NH5TP picture photo
Mfg. Part Number
Q8010NH5TP
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 10A TO263
Datasheet Download
Q8010NH5TP.pdf
Availability of Q8010NH5TP
QUANTITY
Q8010NH5TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8010NH5TP
Internal Part NumberEIS-Q8010NH5TP
Series-
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8010NH5TP
Related LinksQ8010, Q8010NH5TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q8010NH5TP Details Description
Related parts for Q8010NH5TP
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ4 M32 datasheet.pdf
BOA 4DB LC/UPC BB datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
IC SRAM 32K X 16 3.3V 44-TSOP datasheet.pdf
PGY 3.6MM 70A SLDR 4 SDD datasheet.pdf