Littelfuse Q8012LH2
Q8012LH2 picture photo
Mfg. Part Number
Q8012LH2
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 12A TO220
Datasheet Download
Q8012LH2.pdf
Availability of Q8012LH2
QUANTITY
Q8012LH2 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8012LH2
Internal Part NumberEIS-Q8012LH2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8012LH2
Related LinksQ801, Q8012LH2 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q8012LH2 Details Description
Related parts for Q8012LH2
SWITCH SLIDE 6PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CORD ROJ C14 SVT 4'11" 18/3 10A datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 4A TO263-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
INTERFACE CTLR IEEE 802 TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf