Littelfuse Q8012LH2
Q8012LH2 picture photo
Mfg. Part Number
Q8012LH2
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 12A TO220
Datasheet Download
Q8012LH2.pdf
Availability of Q8012LH2
QUANTITY
Q8012LH2 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8012LH2
Internal Part NumberEIS-Q8012LH2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8012LH2
Related LinksQ801, Q8012LH2 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q8012LH2 Details Description
Related parts for Q8012LH2
CONN RECEPT 6POS W/SOCKET SOLDER datasheet.pdf
ADC 12BIT 8CH 200-500KSPS datasheet.pdf
LED RED 2SMD datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 7.77K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.250" NYLON BLACK datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IMPACT BP 6X14 DUAL SN datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
MICRO 100C P 12" WHT JACKP NI datasheet.pdf