Apem Inc. Q8F1CXXG110E
Q8F1CXXG110E picture photo
Mfg. Part Number
Q8F1CXXG110E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 110V 8MM FLUSH GREEN
Datasheet Download
Q8F1CXXG110E.pdf
Availability of Q8F1CXXG110E
QUANTITY
Q8F1CXXG110E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8F1CXXG110E
Internal Part NumberEIS-Q8F1CXXG110E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Featured ProductAPEM Introduces Superbright LED Indicators
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC
Voltage110V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating8mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8F1CXXG110E
Related LinksQ8F1CX, Q8F1CXXG110E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q8F1CXXG110E Details Description
Related parts for Q8F1CXXG110E
CAP CER 10UF 50V X5R 2220 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 95MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
8305-6 TERMINAL STOP datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 10NS 44TQFP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
OSC VCTCXO PROG LVDS SMD datasheet.pdf
MICRO 9C P 72" YEL NI datasheet.pdf