Apem Inc. Q8P1CKKR12
Q8P1CKKR12 picture photo
Mfg. Part Number
Q8P1CKKR12
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 12V 8MM PROMINENT RED
Datasheet Download
Q8P1CKKR12.pdf
Availability of Q8P1CKKR12
QUANTITY
Q8P1CKKR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8P1CKKR12
Internal Part NumberEIS-Q8P1CKKR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage12V
Current20mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating50mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8P1CKKR12
Related LinksQ8P1C, Q8P1CKKR12 Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q8P1CKKR12 Details Description
Related parts for Q8P1CKKR12
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 10MM datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf