Apem Inc. Q8R1CXXG110E
Q8R1CXXG110E picture photo
Mfg. Part Number
Q8R1CXXG110E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 110V 8MM RECESSED GRN
Datasheet Download
Q8R1CXXG110E.pdf
Availability of Q8R1CXXG110E
QUANTITY
Q8R1CXXG110E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8R1CXXG110E
Internal Part NumberEIS-Q8R1CXXG110E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Featured ProductAPEM Introduces Superbright LED Indicators
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC
Voltage110V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating40mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8R1CXXG110E
Related LinksQ8R1CX, Q8R1CXXG110E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q8R1CXXG110E Details Description
Related parts for Q8R1CXXG110E
RES SMD 232K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 180K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V U2J 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf