Apem Inc. Q8R3BXXHB110E
Q8R3BXXHB110E picture photo
Mfg. Part Number
Q8R3BXXHB110E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LED PMI RECESSED 110VAC BLUE
Datasheet Download
Q8R3BXXHB110E.pdf
Availability of Q8R3BXXHB110E
QUANTITY
Q8R3BXXHB110E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8R3BXXHB110E
Internal Part NumberEIS-Q8R3BXXHB110E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Featured ProductAPEM Introduces Superbright LED Indicators
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC
Voltage110V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating90mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleWire Leads - 7.87" (200.00mm)
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8R3BXXHB110E
Related LinksQ8R3BX, Q8R3BXXHB110E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q8R3BXXHB110E Details Description
Related parts for Q8R3BXXHB110E
CAP CER 5000PF 50V 1111 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR CVCO33 .3"X.3" datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V ITO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 392K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 160MA 3.12 OHM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
AVL(FST) SNAP ACTION SWITCH datasheet.pdf
PIN HDR BRKBLE VERT 50MM 10D 10C datasheet.pdf
IC SDRAM 512MB 143MHZ 54BGA datasheet.pdf