Apem Inc. Q8R3BXXHB110E
Q8R3BXXHB110E picture photo
Mfg. Part Number
Q8R3BXXHB110E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LED PMI RECESSED 110VAC BLUE
Datasheet Download
Q8R3BXXHB110E.pdf
Availability of Q8R3BXXHB110E
QUANTITY
Q8R3BXXHB110E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8R3BXXHB110E
Internal Part NumberEIS-Q8R3BXXHB110E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Featured ProductAPEM Introduces Superbright LED Indicators
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC
Voltage110V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating90mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleWire Leads - 7.87" (200.00mm)
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8R3BXXHB110E
Related LinksQ8R3BX, Q8R3BXXHB110E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q8R3BXXHB110E Details Description
Related parts for Q8R3BXXHB110E
KIT EVAL FOR ARM AT91M55800A datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 267 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf