Nichicon QAK2G105KTP
QAK2G105KTP picture photo
Mfg. Part Number
QAK2G105KTP
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
QAK2G105KTP.pdf
Availability of QAK2G105KTP
QUANTITY
QAK2G105KTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QAK2G105KTP
Internal Part NumberEIS-QAK2G105KTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesAK
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.748" W, 0.374" T x 1.102" L (19.00mm, 9.50mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QAK2G105KTP
Related LinksQAK2G, QAK2G105KTP Datasheet, Nichicon Distributor
QAK2G105KTP Details Description
Related parts for QAK2G105KTP
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC CONTROL/LNBP SUPPLY 20SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 300MA 30V datasheet.pdf
RES SMD 3.65 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
SITE LICENSE 2D EDGE DETECT XP2 datasheet.pdf
GREEN CARD EDGE .100 X .200 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf