Nichicon QAK2J155KTP
QAK2J155KTP picture photo
Mfg. Part Number
QAK2J155KTP
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 10% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
QAK2J155KTP.pdf
Availability of QAK2J155KTP
QUANTITY
QAK2J155KTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QAK2J155KTP
Internal Part NumberEIS-QAK2J155KTP
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.984" W, 0.571" T x 1.732" L (25.00mm, 14.50mm x 44.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QAK2J155KTP
Related LinksQAK2J, QAK2J155KTP Datasheet, Nichicon Distributor
QAK2J155KTP Details Description
Related parts for QAK2J155KTP
TRANS PNP 60V 0.6A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE AUTO 40A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
BEND RELIEF 2.5MM BLUE datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 130MA 9 OHM datasheet.pdf