Nichicon QAK2J335KTP
QAK2J335KTP picture photo
Mfg. Part Number
QAK2J335KTP
Brief Description
CAP FILM 3.3UF 10% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
QAK2J335KTP.pdf
Availability of QAK2J335KTP
QUANTITY
QAK2J335KTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QAK2J335KTP
Internal Part NumberEIS-QAK2J335KTP
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension1.240" W, 0.827" T x 1.969" L (31.50mm, 21.00mm x 50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QAK2J335KTP
Related LinksQAK2J, QAK2J335KTP Datasheet, Nichicon Distributor
QAK2J335KTP Details Description
Related parts for QAK2J335KTP
IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC GENERATR CLK SAS/SATA 8SOIC datasheet.pdf
2.5 W/B RETAINER datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 3KV 250MA DO204 datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 20% 2000VDC datasheet.pdf
KUX6 W/MTMU MARK STRIP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf