Nichicon QAP2E155KRP
QAP2E155KRP picture photo
Mfg. Part Number
QAP2E155KRP
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
QAP2E155KRP.pdf
Availability of QAP2E155KRP
QUANTITY
QAP2E155KRP Order Process
Ship out your order
Specifications of QAP2E155KRP
Internal Part NumberEIS-QAP2E155KRP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesAP
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.717" W x 0.398" T x 1.181" L (18.20mm x 10.10mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QAP2E155KRP
Related LinksQAP2E, QAP2E155KRP Datasheet, Nichicon Distributor
QAP2E155KRP Details Description
Related parts for QAP2E155KRP
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 16POS datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 99MM datasheet.pdf