Nichicon QAP2J105KRP
QAP2J105KRP picture photo
Mfg. Part Number
QAP2J105KRP
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
QAP2J105KRP.pdf
Availability of QAP2J105KRP
QUANTITY
QAP2J105KRP Order Process
Ship out your order
Specifications of QAP2J105KRP
Internal Part NumberEIS-QAP2J105KRP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesAP
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.850" W x 0.469" T x 1.575" L (21.60mm x 11.90mm x 40.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QAP2J105KRP
Related LinksQAP2J, QAP2J105KRP Datasheet, Nichicon Distributor
QAP2J105KRP Details Description
Related parts for QAP2J105KRP
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 1.7MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN CIRC MINI DIN RCPT 4POS R/A datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 360K OHM 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 16PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf