Nichicon QAP2J224KRP
QAP2J224KRP picture photo
Mfg. Part Number
QAP2J224KRP
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
QAP2J224KRP.pdf
Availability of QAP2J224KRP
QUANTITY
QAP2J224KRP Order Process
Ship out your order
Specifications of QAP2J224KRP
Internal Part NumberEIS-QAP2J224KRP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesAP
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.602" W x 0.280" T x 1.181" L (15.30mm x 7.10mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QAP2J224KRP
Related LinksQAP2J, QAP2J224KRP Datasheet, Nichicon Distributor
QAP2J224KRP Details Description
Related parts for QAP2J224KRP
CONN HEADER 24POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
CONN D-SUB SAVER 37POS datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
21P MTA100 CONN ASSY WHT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 4POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
GT-01 SMALL TOUCH SCREEN GREY datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 200POS SMD datasheet.pdf