GE Critical Power QBVS050A0B41-HZ
QBVS050A0B41-HZ picture photo
Mfg. Part Number
QBVS050A0B41-HZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 600W
Datasheet Download
QBVS050A0B41-HZ.pdf
Availability of QBVS050A0B41-HZ
QUANTITY
QBVS050A0B41-HZ Order Process
Ship out your order
Specifications of QBVS050A0B41-HZ
Internal Part NumberEIS-QBVS050A0B41-HZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™ QBVS050A0B
PackagingTray
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)52V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation750V
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Efficiency97.1%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QBVS050A0B41-HZ
Related LinksQBVS050, QBVS050A0B41-HZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
QBVS050A0B41-HZ Details Description
Related parts for QBVS050A0B41-HZ
DIODE SCHOTTKY 60V 3A SMA datasheet.pdf
IGBT 600V 48A 235W TO3P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES PROG TSOT-6 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 6.0V SNT-4A datasheet.pdf
Y9S-10T1B-04B datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf